Australian Open Results

Thursday 

Semi Final Women’s Doubles – P Lumley / K Leeming (2) df. P McCahey / R Blanden 6/2 6/1

Semi Final Women’s Doubles – C Fahey / S Bollerman (1) df. J Tan / J Edwards 6/0 6/0

Semi Final Men’s Doubles – C Riviere/ T Chisholm (1) df. N Howell / J Lumley 6/4 5/6 6/1 6/3

Semi Final Men’s Doubles – S Virgona/ C Chapman (2) df. K Booth / B Richardson (4) 6/4 6/3 6/1

Boost Post

Wednesday

Women’s Semis – C Fahey (1) df S Bollerman (4) 6/0 6/0, P Lumley (3) df K Leeming (2) 6/2 5/6 6/5.
Open Semis – C Riviere (1) df B Taylor-Matthews (5) 6/1 6/1 6/0, S Virgona (3) df R Fahey (2) 6/5 4/6 1/6 6/3 6/1.

Semi Final Women’s Doubles. 10am P McCahey / R Blanden vs P Lumley / K Leeming (2), 2pm C Fahey / S Bollerman (1) vs. J Tan / J Edwards.
Semi Final Open Doubles. 12.00 C Riviere/ T Chisholm (1) vs. N Howell / J Lumley, 3.30pm K Booth / B Richardson (4) vs. S Virgona / C Chapman.

Tuesday

Women’s dbls first round: Prue McCahey & Rose Blanden def Kim Kilgore & Jill Newby 6/2 6/1.

Open Doubles Quarter Finals:Camden Scott Riviere & Tim Chisholm def Claire Fahey & Michael Williams 6/2 6/4 6/0; Kieran Booth & Bret Richardson def Darren Long & Leon Smart 6/3 6/1 6/1; Steven Virgona & Chris Chapman def Daniel Williams & Paul Rosedale 6/0 6/ 2 6/1. And finally, in match of the day, young guns Nicky Howell & John Lumley def older guns Robert Fahey MBE & Ben Taylor-Matthews in five thrilling sets 2/6 6/2 6/4 2/6 6/4!

Monday
Women’s singles, quarter final, Claire Fahey def Jill Newby 6/0 6/0.
Open singles quarter finals: Camden Scott Riviere def Nicky Howell 6/2 6/1 6/2, Ben Taylor-Matthews def Chris Chapman 6/3 6/3 5/6 2/6 6/4, Steven Virgona def Kieran Booth 6/3 4/6 6/4 1/6 6/5, Robert Fahey def Tim Chisholm 6/2 6/3 6/5.

 

Sunday

Singles first round: Camden Scott Riviere def Andrew Fowler 6/0 6/0 6/1, Ben Taylor-Matthews def Daniel Williams 6/0 6/1 6/0, Chris Chapman def Claire Fahey 6/0 6/0 6/2 and Steven Virgona def Leon Smart 6/0 6/1 6/0.

Saturday

09:00: QF Womens Singles – S Bollerman (4) df. R Blanden 6/2 6/1, P Lumley (3) df. P McCahey 6/0 6/0, K Leeming (2) df. J Edwards 6/0 6/2.

1st Rnd Open Singles – R Fahey (2) df. M Happell 6/1 6/2 6/0, N Howell (8) df. J Lumley 6/2 6/0 1/6 6/2, T Chisholm (6) df. B McFarlane 6/4 6/1 6/1, K Booth (7) df. D Long 6/2 6/2 6/5

RMTC is streaming matches via their YouTube channel

https://www.youtube.com/channel/UC-QfEgT0-eAJR4dg215y17A

Day One Results – Australian Open

Results of the Men’s Singles Qualifying event to date (thanks to Alistair Curley) 🙂 Woods-Casey def CJ White w/o, G Blundstone def Paul Rosedale 6/3 1/6 6/4, M Williams def N Merola w/o.

Semis: B Brett McFarlane def J Woods-Casey 6/1 6/1, M Michael Williams def G Blundstone 5/6 6/4 6/2. The final of the singles qualifying event between Brett and Michael takes place tomorrow Friday at midday. GO TEAM MCFARLANE!!!

In the doubles qualifying, Michael Williams & Claire Fahey def N Merola & G Hyland 6/2 6/0, while Jonathan Howell & John Woods-Casey def Andrew Fowler & CJ White 6/3 2/6 6/5. The dls qualifying final takes place tomorrow Friday at 5pm.

Friday will also see the first rounds of the women’s singles, with matches at 10.00, 12.00 and 2.30.

On Saturday, match of the day is the men’s first round singles between Nicky Howell, 8th seed and former RMTC professional, vs John Lumley,

Tim Chisholm (6) vs our qualifier at 2pm and Kieran Booth (7) on his home court vs Darren Long from the UK at 3.30pm. And at 10am, Mike Happell takes on second seed, Robert Fahey MBE.

HRTC 2017 Committee

A Update from the HRTC President

Dear Members
Seasons greetings to you and your family.  Our HRTC AGM was held on 6th December 2016 and was well attended. A vote was held for the six general committee member positions as we had more nominations than positions, which shows a pleasing enthusiasm from our members. The new committee held its first meeting on Tuesday 13th December and new sub-committees and Chairs were appointed. The new HRTC committee structure is:
  • President – Christine Stirling
  • Vice PresidentJohn Ramsay (Deputy – Membership and Club Development)
  • Treasurer – Hans Drielsma (Chair – Finance & Risk)
  • Secretary/Public Officer – Nichola Millard (Chair – Membership and Club Development)
  • Committee MemberJohn Davis (Deputy -Membership and Club Development)
  • Committee MemberPaul Dunne (IT Project lead and Deputy Member Function and Services)
  • Committee Member – Justin Legg (Chair – Facilities Management)
  • Committee MemberMichelle Moores (Chair – Member Function and Services)
  • Committee MemberJeremy Rackham (Deputy – Tennis Program)
  • Committee Member – Al Ramsay (Chair – Tennis Program)
It is an honour to take up the position of President of the HRTC and I hope I can continue the strong leadership provided by those who have held this role before me. I would like to thank those who have come off the committee, all of whom have provided great service to the club – Graeme Bradfield, Simon Dwyer, David Mitchell, and John Moores.
As a committee we will keep you up to date with regular newsletters. Please feel free to contact me with any concerns or issues, and we will welcome your help on any of the sub-committees or events in the coming year.
I look forward to seeing you at the Club
Christine Stirling
HRTC President