Danby 2017

Thank you to all our international, interstate and local players for a weekend of great tennis.

Final Results

Day 1:
UK def USA 2/1

  • S De Halpert/J East (UK) def J Pardee/A Walsh (US 6/1 6/5
  • H McMorris/D Tanfield (USA) def D Bevan-Thomas/M Seymour 3/6 6/4 6/1
  • R Barlow/P Danby (UK) def D Brickley/T Rowe (USA) 6/2 6/5

Day 2:
AUS def USA 2/1

  • G Holloway/J Faull (Aus) def J Pardee/A Walsh (USA) 6/0 6/1
  •  H McMorris/D Tanfield (USA) def A Willingham/T Poolman (Aus) 6/5 6/3
  • T Hurburgh/G Richardson (Aus) def D Brickley/T Rowe (USA) 6/3 6/5

Day 3:
AUS def UK 2/1

  • D Bevan-Thomas/M Seymour (UK) def P Wheeler/R Booth (Aus) 6/3 6/5
  • G Holloway/J Faull (Aus) def S De Halpert/J East (UK) 4/6 6/4 6/4
  • T Hurburgh/G Richardson (Aus) def R Barlow/P Danby (UK) 6/4 6/1

flags

Australian Open Results

Thursday 

Semi Final Women’s Doubles – P Lumley / K Leeming (2) df. P McCahey / R Blanden 6/2 6/1

Semi Final Women’s Doubles – C Fahey / S Bollerman (1) df. J Tan / J Edwards 6/0 6/0

Semi Final Men’s Doubles – C Riviere/ T Chisholm (1) df. N Howell / J Lumley 6/4 5/6 6/1 6/3

Semi Final Men’s Doubles – S Virgona/ C Chapman (2) df. K Booth / B Richardson (4) 6/4 6/3 6/1

Boost Post

Wednesday

Women’s Semis – C Fahey (1) df S Bollerman (4) 6/0 6/0, P Lumley (3) df K Leeming (2) 6/2 5/6 6/5.
Open Semis – C Riviere (1) df B Taylor-Matthews (5) 6/1 6/1 6/0, S Virgona (3) df R Fahey (2) 6/5 4/6 1/6 6/3 6/1.

Semi Final Women’s Doubles. 10am P McCahey / R Blanden vs P Lumley / K Leeming (2), 2pm C Fahey / S Bollerman (1) vs. J Tan / J Edwards.
Semi Final Open Doubles. 12.00 C Riviere/ T Chisholm (1) vs. N Howell / J Lumley, 3.30pm K Booth / B Richardson (4) vs. S Virgona / C Chapman.

Tuesday

Women’s dbls first round: Prue McCahey & Rose Blanden def Kim Kilgore & Jill Newby 6/2 6/1.

Open Doubles Quarter Finals:Camden Scott Riviere & Tim Chisholm def Claire Fahey & Michael Williams 6/2 6/4 6/0; Kieran Booth & Bret Richardson def Darren Long & Leon Smart 6/3 6/1 6/1; Steven Virgona & Chris Chapman def Daniel Williams & Paul Rosedale 6/0 6/ 2 6/1. And finally, in match of the day, young guns Nicky Howell & John Lumley def older guns Robert Fahey MBE & Ben Taylor-Matthews in five thrilling sets 2/6 6/2 6/4 2/6 6/4!

Monday
Women’s singles, quarter final, Claire Fahey def Jill Newby 6/0 6/0.
Open singles quarter finals: Camden Scott Riviere def Nicky Howell 6/2 6/1 6/2, Ben Taylor-Matthews def Chris Chapman 6/3 6/3 5/6 2/6 6/4, Steven Virgona def Kieran Booth 6/3 4/6 6/4 1/6 6/5, Robert Fahey def Tim Chisholm 6/2 6/3 6/5.

 

Sunday

Singles first round: Camden Scott Riviere def Andrew Fowler 6/0 6/0 6/1, Ben Taylor-Matthews def Daniel Williams 6/0 6/1 6/0, Chris Chapman def Claire Fahey 6/0 6/0 6/2 and Steven Virgona def Leon Smart 6/0 6/1 6/0.

Saturday

09:00: QF Womens Singles – S Bollerman (4) df. R Blanden 6/2 6/1, P Lumley (3) df. P McCahey 6/0 6/0, K Leeming (2) df. J Edwards 6/0 6/2.

1st Rnd Open Singles – R Fahey (2) df. M Happell 6/1 6/2 6/0, N Howell (8) df. J Lumley 6/2 6/0 1/6 6/2, T Chisholm (6) df. B McFarlane 6/4 6/1 6/1, K Booth (7) df. D Long 6/2 6/2 6/5

RMTC is streaming matches via their YouTube channel

https://www.youtube.com/channel/UC-QfEgT0-eAJR4dg215y17A

Day One Results – Australian Open

Results of the Men’s Singles Qualifying event to date (thanks to Alistair Curley) 🙂 Woods-Casey def CJ White w/o, G Blundstone def Paul Rosedale 6/3 1/6 6/4, M Williams def N Merola w/o.

Semis: B Brett McFarlane def J Woods-Casey 6/1 6/1, M Michael Williams def G Blundstone 5/6 6/4 6/2. The final of the singles qualifying event between Brett and Michael takes place tomorrow Friday at midday. GO TEAM MCFARLANE!!!

In the doubles qualifying, Michael Williams & Claire Fahey def N Merola & G Hyland 6/2 6/0, while Jonathan Howell & John Woods-Casey def Andrew Fowler & CJ White 6/3 2/6 6/5. The dls qualifying final takes place tomorrow Friday at 5pm.

Friday will also see the first rounds of the women’s singles, with matches at 10.00, 12.00 and 2.30.

On Saturday, match of the day is the men’s first round singles between Nicky Howell, 8th seed and former RMTC professional, vs John Lumley,

Tim Chisholm (6) vs our qualifier at 2pm and Kieran Booth (7) on his home court vs Darren Long from the UK at 3.30pm. And at 10am, Mike Happell takes on second seed, Robert Fahey MBE.